1 Bitcoin ne kadar ? Biz Bunu Yazarken 19 Bin doları Geçti!

1 Bitcoin ne kadar ? Biz Bunu Yazarken 19 Bin doları Geçti!

1 Bitcoin ne kadar ? Biz Bunu Yazarken 19 Bin doları Geçti!

Sanal para birimi Bitcoin tuhaf iniş çıkışlara devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda 7000 Dolar civarında seyrederken uzmanlar 8000 Doları görmeyi beklediklerinden bahsetmişlerdi ancak, ciddi değer kaybederek 5600 Dolara gerileyen Bitcoin yeniden yükselişe geçerek tarihinde ilk defa 19.000 Doları geçti!

Bitcoin diğer kripto paralar gibi güvensiz görülerek, aracı firmalar tarafından sürekli eleştirilere hedef olurken kazandığı yüksek değerlerle adını hızla duyurmaya devam ediyor.

2016 yılında 900 Dolar seviyesinde ilerleyen Bitcoin 2017 de müthiş bir performansla 8 kattan fazla artış gösterdi. Yıl içinde sert iniş çıkışlarla dikkatleri üzerine toplayan Bitcoin diğer sanal para birimlerinden daha popüler bir hale geliyor. Bu ilgi neticesinde fiyatları da rekor seviyelerde seyretmeye devam edeceğe benziyor.

Bitcoin Nedir?

Son zamanlarda oldukça sık adını duyduğumuz Bitcoin, aslında kripto para sistemi olarak adlandırılıyor. Dünyada yatırım aracı olarak henüz yasalarla tam anlamıyla desteklenmeyen ‘Blockchain’ para birimi Bitcoin (sembolü: ฿, kısaltma: BTC) herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir.

Virgülden sonra 100 milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabiliyor. Ayrıca Derin Ağ'da en çok kullanılan para birimi olma özelliğini taşıyor.
Bitcoin ağı 3 Ocak 2009'da deneysel şekilde hayata geçti. Manifestonun yazarı Satoshi Nakamoto, ancak muhtemelen gerçek ismini kullanmadığı düşünülüyor. En çok Bitcoin 21 milyonla sınırlıdır tutuluyor. 22 Temmuz 2013 tarihi itibarıyla dolaşımdaki Bitcoin'lerin toplam değeri 1.2 milyar dolar seviyesindeyken 4 Haziran 2014 tarihi itibarıyla bu değer 8.2 milyar dolar seviyesine ulaşmış durumdadır.

bitcoin

Bitcoin Nasıl Çalışıyor?

Resmi ya da resmi olmayan herhangi bir merkezden üretilmeyen Bitcoinler, Bittorent ağlarına benzer şekilde noktadan - noktaya dağıtılmış bir ağ özelliği gösteriyor. Bu ağda gerçekleşen ödemeler diğer noktalara anında ulaşıyor ve böylece hangi adresten hangi adrese ödeme yapıldığı kayıtlara geçiyor. Böylece toplanan kayıtlar blok adı verilen yapıların içinde yer alıyorlar.

Her bir blok üzerinde yüksek işlem gerektiren bir hash algoritması uygulanarak, belli bir sıfır sayısıyla başlayan ifadenin bulunması isteniyor. Yaklaşık 10 dakikada bire tekabül eden bu işlemi gerçekleştiren ilk kullanıcıya sıfırdan 50 BTC (şu anda 25 BTC) ödül olarak veriliyor. Böylece Bitcoin'ler emisyona sürülmüş oluyorlar.

Her bir blok kendisinden önce gelen son bloğun da hash ifadesini içerir. Böylece bozulması oldukça zor (%51 saldırısı hariç) bir blok zinciri oluşuyor. Buradaki amaç ise çifte harcamayı önlemek ve gönderileri kayıt altında tutmaktır. Verilen ödül miktarı her 210 bin blokta bir (yaklaşık 4 senede bir) yarıya düşürülüyor.
Bitcoin, bazı ülkelerde bir ödeme ve yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Türkiye'de de TL karşılığı Bitcoin almak mümkün. Para gibi kullanılabildikleri için Bitcoin'lerin bir değerleri vardır ve ayrıca bazı fonların ileride popülaritesi arttıkça, değerinin artacağı beklentisi ile bu ürünle ilgilendikleri bilinmektedir.
Bitcoin'in değerini piyasadaki arz ve talep koşulları belirlemektedir. Talep artınca fiyatı artmakta, düşünce de azalmaktadır. Dolaşımda sınırlı miktarda Bitcoin vardır ve yeni Bitcoin üretmenin de bir limiti ve prosedürü bulunmaktadır.

Bitcoin Madenciliği

Para oluşturma işlemine madencilik (mining) denilmektedir. Madencilik, hesaplama yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işleminin genel adıdır. Bu işlemleri yapmak için, sunulan Bitcoin yazılımını indirerek donanımları üzerinde yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri gerçekleştiren Bitcoin ağındaki düğümlere "madenci" denilmektedir.
Sistemin ilk bloğu "Genesis Block" olarak isimlendirilmiştir ve 4 ocak 2009'da üretilmiştir. Bunun gibi bloktaki ilk işlem özel bir işlemdir ve yeni para bloğu oluşturan tarafından başlatılır. Bu, ağa madencilerin katılmaları için bir teşvik sistemidir, bu sayede parayı basacak merkezi bir otoriteye sahip olmayan sistemde; para, istenildiği gibi dağıtık olarak girebilmektedir. Madenciler bu şekilde, hem sisteme yeni Bitcoinler üretip sürerek hem de bekleyen işlemleri gerçekleştirme hizmetleri karşılığında sistemden Bitcoin alarak kazanç sağlamaktadırlar.

Diğer Makalelerimize Göz Atın

Web sitesi mi yaptırmak istiyorsunuz?