2020 Web Tasarım Trendleri

2020 Web Tasarım Trendleri

2020 Web Tasarım Trendleri

Web Sitesi Tasarımı Trendlerinde Öne çıkanlar

Tam Ekran web sitesi tasarımları

Büyük boy yazılar

Asimetrik düzenler

Sesli kullanıcı arabirimi

Paralax Web Sitesi Tasarımları

Animasyon ve 3D Minimal Tasarımlar

2019 yılının son aylarında bulunduğumuz şu günlerde gelecek yılın tasarımları ile ilgili görüşler çoğalmaya başladı bile. Biz de yaptığımız çalışmaların yanı sıra global kaynaklardan da faydalanarak oluşturduğumuz verileri genel hatları ile sıraladık.

Minimalizmin temeli oluşturduğu ve minimalist tasarımların farklı boyutlarda vurgulanarak sunulduğu web sitesi tasarımı örneklerini görmeye devam edeceğiz.

Ürün, marka ve dolayısı ile içeriğin belirgin şekilde sergilenebildiği tek tarz minimalist yaklaşım olduğu için ve günümüzde hızlı yaşamın gerekliliği olarak marka ve görseller ile hızlıca anlayıp çözümleyebileceğimiz bir yapının getirdiği kullanım kolaylığı, minimalist trendin temele oturmasının nedenidir diyebiliriz.

Tam ekran web sitesi tasarımları

Son yıllarda sayıları hızla artan web sitesi tasarımı örneklerinden olan, tam ekran görseller tam ekran videolar ve büyük çerçevelerle kendini gösteren tasarımlar yine minimal çizgileri bozmadan önümüzdeki yıllarda da boy göstermeye devam edecek.

Video arkaplan web sitesi tasarımları

Teknik olarak olabildiğince az hareketle çok şeyi hızlı şekilde öğrenmeye ciddi katkılar yapan bu tarz full size video tasarım web siteleri işlevselliği ile olduğu kadar sadelikçi duruşu ile de önümüzdeki yılların favorisi olacağa benziyor. Bu tarzda en iyi web sitesi örneği için. NationalPark

Büyük boy yazılar

Büyük boy yazılar daha da büyüyerek başka anlamda sadeliği ön plana çıkarmaya devam ediyor. Son yıllarda kaligrafinin popüler olmasının nedenini dikkat çekici olduğu için kendini okutuyor olmasıyla işlevsel anlamda bir özellik kazanıyor olmasına bağlıyoruz. Hem şık duruşu hem de okunma garantisi ile yine sıkça karşılaşmayı beklediğimiz web tasarımı örnekleri arasında yer alıyor.

Asimetrik düzenler

Simetri takıntısı olanların asla tahammül edemeyeceği türden ögelerle bezeli bu tasarımlar, hızına yetişmekte zorlandığımız web evreninde bir çeşit yeni sanatsal algı yaratmayı hedefliyor. Asimetrik yapılar aktivist bir duruş sergiliyor. Belli başlı alanlarda popüleritesini sürdürebilir ve arada sırada karşımıza çıkması muhtemel web sitesi tasarımı şeklinde tanımlanabilir.

Sesli Kullanıcı Arabirimi

Hayatımıza yeni giren fakat hızla çoğalmasını beklediğimiz çok yönlü kullanım kolaylığı sağlayan Sesli kullanıcı arayüzü (VUI), kullanıcıların sesli komutlarla bir web sitesiyle etkileşime girmelerini sağlar. Bu teknolojik trend, oluşturulan platforma (web Sitesi) kullanım kolaylığı ve bunun yanı sıra işlevsellik katacak ve tüm web sitesi öğelerinin fiziksel engelli insanlar için erişilebilir olmasını sağlayacaktır.

Paralax efekt web tasarımı

Paralaks, uzaydaki gökcisimlerinin Dünya'dan uzaklıklarını belirlemek için kullanılan matematiksel bir yöntemdir.
Web sitesi tasarımındaki paralaks kaydırma tekniği video oyunlarında türedi ve web sitesi tasarımlarında kullanılarak sözde 3D efektler kaydırma sırasında hareketli hale getirildi. Web sitelerine boyut kazandıran bu yöntem ile yaratıcı tasarımlar yapmak mümkün.

Diğer Makalelerimize Göz Atın

Web sitesi mi yaptırmak istiyorsunuz?