ABD'li teknoloji devlerinden Google'ın ana kuruluşu Alphabet'in hisseleri rekor kırdı.

ABD'li teknoloji devlerinden Google'ın ana kuruluşu Alphabet'in hisseleri rekor kırdı.

ABD'li teknoloji devlerinden Google'ın ana kuruluşu Alphabet'in hisseleri rekor kırdı.

New York Borsasında dün gün sonunda bin 211 dolardan işlem gören Alphabet'in hisse başına değeri bugün yüzde 5,3 yükselişle 1,275 dolara kadar tırmandı. Hisse değeri şirket tarihindeki en yüksek seviyeye ulaştı.

Bu sonuçla, ABD'nin en değerli 3'üncü şirketi konumuna gelen Alphabet'in piyasa değeri 44 milyar dolar artışla 871 milyar dolara yükseldi.

Analistler, Alphabet'in dün açıklanan ikinci çeyrek bilançosunun piyasa beklentilerini geride bıraktığına işaret ederek, firmanın hisselerine olan talebin arttığını belirtti.

Alphabet'in dün açıklanan bilançosunda, şirketin bu yılın ikinci çeyreğindeki gelirinin geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 25,6 artarak 32,66 milyar dolara yükseldiği bildirilmişti.

G is for Google

Görünüşe göre; teknolojik nimet sektörünü tekelinde tutma hedefinde başarılı yollar kat eden şirket, hisselere olan talebe bakılarak yorumlanacak olursa çevresini de bu tekel sistemine titizlikle ikna etmiş ve hızlı adımlarla yürümeye devam edecek. Ve pasta yapmak yerine pastadan dilim ya da bir lokma alma telaşında olan hissedarlar Alphabet’in yükselişini seyretmemize katkı sağlamaya devam edecekler.

2015 yılında alınan kararla tek çatı altında toplanan ve dijital platformda popüler olan ürünlerin neredeyse tamamını elinde bulunduran şirketin üç yıl içinde bu denli hızlı ve etkili büyümesi kaçınılmaz. Açıklanan rakamlara şaşırmak mümkün ancak artık neredeyse internet deyince ilk akla gelen Google olduğu için ve sessiz sakin satın almalar ile ürün ve hizmet yelpazesini her geçen gün genişlettiği için şaşkınlıktan ziyade bakalım şimdi sırada ne var merakıyla takip edip yetişmeye çalışmak daha gerçekçi bir bakış açısı oluyor.

G is for google

Alphabet adını daha önce duymayanlar dahi, yapılan bu hisse rekoruyla henüz bebek şirket gibi görünen fakat yakından bakınca, kendini ispatlamış ve popülerlik kazanarak yıllanmış dinamik ürünlerle dolu olan bu çatı şirketi de en az içerdiği ürünler kadar sıkça duyup aşina olacağa benziyor.

Yine de bilmeyenler için Vikipedi’de bulunan Alphabet nedir? Açıklaması tam olarak şu şekilde;

Alphabet Inc.

Şirket Google ve Google'a ait diğer şirketleri bir çatı altına almak amacıyla 2015 yılından kurulan çok uluslu konglomerattır. Merkezi Kaliforniya'da Mountain View'de bulunan şirketinin başında Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin bulunmaktadır. 2016 yılı itibarı ile Alphabet şirketinin CEO görevini Page, başkanlık görevini ise Brin üstlenmektedir. Google'ın, Alphabet çatısı altında yeniden örgütlenmesi 2 Ekim 2015 tarihinde gerçekleşti. Alphabet ağırlıklı olarak teknoloji, araştırma, fen bilimleri, yatırım sermayesi üzerine odaklanmaktadır. İştirakleri arasında Google, Calico, GV, Google Capital, X ve Google Fiber bulunmaktadır. Google eski CEO'su Larry Page, Alphabet'in CEO'su olunca yerine Sundar Pichai yeni Google CEO'su oldu.

 

Alphabet’in çatı olduğu şirketler;

Alphabet’in çatı olduğu şirketler

 

Google’ın aşina olduğumuz alt birimleri ise;

Google’ın aşina olduğumuz alt birimler

Bu arada Alphabet’in web sitesi tasarımı da oldukça manidar. abc.xyz

Opsiyonel Final paragrafı

Sıkça duymakta olduğumuz “Yeni Dünya Düzeni” teorisine de oldukça benzeyen bu yapı için geleceğe yön veren teknolojileri elinde bulunduran Alphabet’ e geleceği tekelinde tutan gerçek liderler devleti kuruluşu şeklinde tanımlamak çok da ütopik olmasa gerek.

Diğer Makalelerimize Göz Atın

Web sitesi mi yaptırmak istiyorsunuz?