Apple ve FBI Karşı Karşıya!

Apple ve FBI Karşı Karşıya!

Apple ve FBI Karşı Karşıya!

16 Şubat 2016’da dünyaca ünlü teknoloji markası Apple, kendi web sitesinden kullanıcılarına bir mektup yayınladı. Ancak başlıktan da anlayacağınız üzere mektubun içeriği pek de hoş değil.

2 Aralık 2015’te San Bernardino, California’da gerçekleşen bir terörist saldırıda 14 kişi ölmüş ve 22 kişi ağır yaralanmıştı. Bu olay çerçevesinde FBI yetkilileri Apple ile iletişime geçmiş ve herhangi bir olayda bizim ülkemizdeki gsm operatörlerinin yaptığına benzer yardımlarda bulunmasını talep etmişler.

Apple CEO’su Tim Cook tarafından kaleme alınan mektuba göre Apple, gereken her türlü yardımı yapmış, birkaç mühendisini dahi FBI’a danışmanlık yapabilecek şekilde yetkilendirmişti. Ancak şimdi FBI, Apple’dan yapılacak yeni bir iPhone işletim sistemi ile kendi kullanıcılarını hackleyerek içinde bir backdoor (arka kapı) bulunduran bir iOS versiyonu yaptırmak istiyor.. Bu sayede hükümet, istediği her an iPhone’larda bulunan kamera, mikrofon, sağlık verileri, finansal bilgiler ve diğer aklınıza gelebilecek her şeye erişebilir hale gelecek.

Mektupta böyle bir iOS versiyonunun yapılmadığının altını çizen Tim Cook, FBI’ın iyi niyetli olduğuna inandıklarını ancak tüyler ürpertici istekleri için kendilerini zorlamalarının yanlış olacağını söylüyor. Bunun için yasal süreç de Apple tarafından başlatılmış.

Mektubun orjinalini bu sayfadan okuyabilirsiniz.

FBI’ın Apple’ı zorlayacağını düşünüyor musunuz?

Diğer Makalelerimize Göz Atın

Web sitesi mi yaptırmak istiyorsunuz?