Basit Bir Tasarım Oluşturmak İçin 7 Kural

Basit Bir Tasarım Oluşturmak İçin 7 Kural

Basit Bir Tasarım Oluşturmak İçin 7 Kural

Çoğu grafik tasarımcısı kariyerinin başlarında minimalizm hakkında bilgi edinebilir. Peki bunu nasıl yaparsınız? Basit bir web sitesi tasarımı oluşturmak düşündüğünüzden biraz daha karmaşıktır. Burada, karışıklığı ortadan kaldırmanıza ve güzel şekilde basit bir tasarım oluşturmanıza yardımcı olacak yedi kural var.

Her Sayfa İçin Hedef Oluşturmak

Basit bir tasarımın başlangıcı, proje için bir hedef ile başlar ve web sitesinin her sayfası için özel hedefler vardır. Her sayfa, kullanıcıları gezinme ve altbilgi hariç tek bir işleme yönlendirmelidir.

Bu, bir bağlantıya tıklamak, bir forma bilgi girmek, bir video izlemek veya bir oyun oynamak gibi herhangi bir şey olabilir. Ancak her sayfa, tek bir kullanıcı işlemi veya dönüşümüne odaklanmalıdır.

Yapılması planlanan çok fazla şey kullanıcıları zorlayabilir. Hangi eylemlerin tamamlanması gerektiğini görmezler ve daha az arzu edilen bir seçim yapabilirler. Tasarımı, her sayfanın kullanıcıları tek bir hedefe yönlendirmesi için planlayın. Kaydırma çubuğunun üstündeki ve kaydırma çubuğunun altındaki tüm işlem yapılabilir düğmeler aynı şeyi yapmalıdırlar. Bu tutarlılık, kullanıcıların sitenizde niçin olduklarını ve ne yapacaklarını anlamalarına yardımcı olur; bu seçeneklerin sadeliği tasarımın kolay ve ilgi çekici olmasını sağlar.

İki Çeşit Yazı Tipi

Normal ve koyu veya siyah seçenekler arasında çok sayıda kontrast içeren bir model ailesi arayın. Vurgu yapmak için, büyük boy başlıklarda kullanabileceğiniz birkaç alternatif karakter içeren bir görüntüleme seçeneği tercih edin.

Ardından yapmanız gereken tek şey, tüm web site tasarım için büyük harf kombinasyonları elde etmek için bir dizi yazı karakterinden ve yazı tipinden harmanlayıp eşleştirmek. Belirli ağırlık veya stiller için belirli kullanımlarla daha fazla seçenek seçerseniz, iki tür yakın yazı tipini kullanın.

Bunun, kolayca yönetilebilen ve görsel tutarlılığı olan, oldukça okunaklı ve kullanımı kolay tipografi paleti oluşturmanıza yardımcı olabileceğini göreceksiniz.

Tutarlı Hizalama

Sola, ortaya veya sağa her nereye ise, istediğiniz hizaya tasarım boyunca sadık kalın. Bu, metin kutuları ve benzeri olmayan fakat gruplar halinde uyuşan öğeler gibi benzer öğeleri hizalamayı içerir.

Uyarlanabilir, ana sayfa kaydırıcısındaki metinle bunun mükemmel bir uyumu bu sayede yakalayabilirsiniz. Görüntünün üzerinde farklı sayıda satır metni bulunmasına rağmen, her bir başlık, harekete geçirici mesaj düğmesi ile aynı hizaya gelir. Elemanlar arasındaki aralık da bu sayede tutarlıdır.

Hizalama, tamamlayıcı bir yönde hareket eden kaydırıcının akışıyla eşleşir. Metin öğeleri söz konusu olduğunda, en okunaklı seçenek olduğu için sol ve orta hizalama en yaygın seçeneklerdir. Daha uzun metinlerde sola hizalama tercih edilen bir diğer seçenektir.

Hiyerarşi Planı

Kullanıcılar, neye bakacaklarını veya bir tasarım boyunca nasıl hareket edeceklerini düşünmemelidirler. En basit görsel kompozisyonlarda bile farklı bir hiyerarşi olmalıdır.

Tasarım baskın bir görselle başlar. Bu bir resim veya video veya metin ekranı veya ilk izlenim bırakacak başka bir şey olabilir.

Ardından, kullanıcıya tasarımdaki web sitesinin iletişim kurmaya çalıştıklarını bildiren birtakım metinler bulunmalıdır. Bu, yine baskın bir görselle çalışan basit bir başlık biçiminde olmalıdır.

Üçüncü olarak, kullanıcıların tamamlaması gereken ikinci bir metin veya işlem parçasıdır. Son görsel öğe bir gezinme menüsüdür.

Kullanıcılar, bu öğelerin hepsini bulmayı umuyorlar ve göz temelde bu sırayla, öğeler arasında hareket edebilmek için eğitiliyor. Bu şekilde tasarlanan bir web sitesi kullanıcının işini kolaylaştıracaktır.

Beyaz Boşluk

Şimdiye kadar bunu bilmiyorsanız, bunu hafızanıza kaydedin: Beyaz boşluk arkadaşınızdır.

Tasarımdaki her elemana bolca alan verin. Alan, tek tek öğelere dikkat çekmeye yardımcı olur, "alan" ı ele alırsınız, böylece tuvale yığılmaya maruz kalmazsınız ve odaklanılan tek bir görsel yerine bütün bir tasarım oluşturmanıza yardımcı olur.

Alanı iyi kullanmanın püf noktası tutarlılıktır. Tek tek öğeleri çevreleyecek veya metin satırları arasında bırakılacak boşluk boyu için kurallar koyun. Tasarım çok boğuk görünüyorsa, biraz aralıklarla geriye çekmeniz gerekebilir. Tasarımı yeni açtığınızda ve kullanıcıların önce görmesini istediğiniz yerlere doğru gittiğinizde boşluğun nerelere doğru şekilde yerleştirilmesi gerektiğini bulabilirsiniz.

Kontrast Renk KullanımıModaya uygun bir seçenek için, kullanıcıların dikkatini çekecek şekilde parlak kontrast renk paleti deneyin. Koyu renkler, sade bir tasarımın daha dolgun ve ilgi çekici görünmesini sağlar, siyah ve beyazın birlikte kullanımında olduğu gibi. Karşıt renkten en iyi sonucu almak için, renk çarkındaki karşıt konumlardan benzer doygunlukta tonlar tercih edin. Bu seçenek sizin beğeninize göre fazla ise, renk çarkında benzer tabanlı karşıt çiftleri deneyin.

Tutarlı İkonlar


Tasarım projeleri, web sitesindeki ikonografinin geri kalanıyla eşleşmeyen çoklu düğme stilleri veya sosyal medya simgeleri ile çevrili olduğundan, tutarlı ikon kullanımı unutulan ve bu durum çok sık karşılaşılan şeylerden biridir.

Tasarımın çöp olmaması için kullanıcı arabirimi öğeleri sonradan düşünülmemelidir.

Bir ikon ve kullanıcı arabirimi öğesi kümesi oluşturmak ve kuralları oluşturmak ve bunları projede aynı şekilde kullanmak önemlidir. (Bunları sıfırdan oluşturmak istemiyorsanız bir simge fontu veya kullanıcı arabirimi öğesi kiti satın alabilir veya indirebilirsiniz.)

Simgeler için bir renk seçin, her biri için fareyle üzerine gelme hareketi veya efekti kullanın ve kullanıma dayalı boyut belirleyerek kullanın. (Biraz daha grafiksel olan öğeler için hem bir simge boyutu hem de büyük boy bir seçenek olması kabul edilebilir.)

Kısaca

Basit bir tasarım tamamen minimal olmamalı ya da eğlenceli unsurlardan veya kullanıcı ara yüzü unsurlarından yoksun olmamalıdır. Basit bir tasarım, kullanıcıların soru sormalarına fırsat vermeyen ya da karmaşık talimatlar olmadan girmelerine olanak tanıyan son derece kullanışlı ve sezgisel kullanıma açık bir tasarım olmalıdır.

Diğer Makalelerimize Göz Atın

Web sitesi mi yaptırmak istiyorsunuz?