Bootstrap Nedir ?

Bootstrap Nedir ?

Bootstrap Nedir ?

Bootstrap websiteleri ve web uygulamalari olusturmak için gelistirilen ücretsiz ve açik kaynak bir CSS (framework) çatisidir.<-p>

Web sitesi tasarımı ve mimarileri gelistikçe, web tasarimcilari içinde isler bir o kadar zorlasmaktadir. Cihaz uyumlulugu, tarayici uyumlugugu, ön yükleme ve site hizi basta olmak üzere bir çok yenigiligi takip etmek zorundasiniz ve bunlara ayak uydurmaniz gerekmektedir. Bootstrap çatisi size bu maddeleri çözüm kolayligi saglamakta.

Tek Framework, Tüm Cihazlar.

Günümüzde artik tüm websiteleri responsive yani mobil uyumlu olmak zorundadir. Bootstrap ile bu uyumlulugu projelerimize uygulamak daha kolay. Bootstrap çatisi sayesinde kullanicinin sitenize hangi cihaz ve tarayicidan girdigini anlayabilen ve ona göre kendini boyutlanduran web siteleri hazirlayabilirsiniz.

Bootstrap Bilesenleri

Bootstrap ile mobil cihazlara uygun site yapabileceginiz gibi çesitli hazir bilesenlerinide kullanarak kullanici etkileisimi daha kullanisli hale getirebilirsiniz. Bu bilesenlerden bir kaçina bakacak olursak eger; butonlar, açilir menüler, uyari kutulari, vb gibi çesitli hazir bir çok bilesen içermektedir. Bilesenleri kullanmak için bilesene ait sinifini ve class adini yazarak istediginiz bileseni aktif edebilirsiniz.

Bu egitim serimizde agirlikli olarak Bootstrap'in bilesenlerine deginecegiz. Bu bilesenleri nasil ve nerede kullanabiliriz birlikte inceleyecegiz.

Bootstrap'in Avantajlari

Bootstrap'in en büyük avantaji projenizi gelistirme sürenizi hizlandirmasidir diyebiliriz. Tabii ki, hizlandirmak disinda da ek olarak belli bir standart, kalite ve tutarlilik çerçevesi içerisinde projenizi gelistirmeye de olanak saglamaktadir. Bu cümleyi kisa bir sekilde özetleyecek olursak eger; artik her bir ögeyi yada bileseni yeniden tasarlamaniza gerek kalmadan Bootstrap'in hazir bilesenlerini kullanabilirsiniz. Bu da projenizde zaman, standart ve tutarlilik saglamaktadir.

Tabii ki, siz Bootstrap ile gelen hazir bilesenleri kullanirken standart ayar ve renkleri kullanmak zorunda degilsiniz. Kendi renklerinizi, ayar ve yapilarinizi tanimlayabilirsiniz.

Bu etkenlerden dolayi Bootstrap en çok tercih edilen ve en popüler CSS Framework'üdür.

Bootstrap'i Kimler Tercih Ediyor

Bootstrap'i küçük, büyük bütün web projelerinizde kullanabilirsiniz. Bunlar nelerdir? Bloglar, kurumsal siteler, kisisel siteler, yönetici panelleri, vb. Hatta Nasa, FIFA ve VOGUE gibi bir çok bir firma da alt yapilarinda Bootstrap kullanmaktadir.

Diğer Makalelerimize Göz Atın

Web sitesi mi yaptırmak istiyorsunuz?