Corona Virüs Nedir? Corona Virüs (COVID-19) Detaylı Bilgiler

Corona Virüs Nedir? Corona Virüs (COVID-19) Detaylı Bilgiler

Corona Virüs Nedir? Corona Virüs (COVID-19) Detaylı Bilgiler

Küresel çapta endişeye neden olan, semptomlarının grip ile aynı olması sebebi ile yeni nesil grip virüsü diyebileceğimiz bir hastalık. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; Bilim Kurulu toplantısının ardından Corona virüsü vakasıyla ilgili alınan kararları ve son gelişmeleri açıkladı. 

Corona Nedir ?

Bu açıklamalara göre; şuan Corona virüsü dünyada 68 ülkeye yayılmış görünüyor. 

Çin’den yayıldığı söylenen ve hatta Çinin Wuhan kentinde ortaya çıktığı iddia edilen kod adı ile COVID-19; Çin dışına yayılma hızında artış olduğu ve her geçen gün artan ölüm vaka sayılarının kamuyla güncel olarak, paylaşılması neticesinde hiçbir grip salgınında olmadığı kadar popüler konumda, gündemde yerini almış durumda. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca  

Çin’de virüs artış hızında gerileme fakat diğer ülkelerdeki yayılma hızının giderek arttığını bu ters orantının ise bizim için önemli bir durum oluğunu belirten açıklamalarda bulundu.

Haritada görüldüğü üzere Türkiye’nin etrafı sarılmış durumda.

Sağlık Bakanının bir diğer açıklaması ise şu şekilde;

 “Bulaşıcılığı, riskli hastalardaki seyri ve özellikle genç - çocuk yaş grubunda daha az görüldüğü gibi net bilgilere sahibiz. Bu vakayla ilgili toplam vakaların da %85’inin normal mevsimsel grip gibi geçtiğini ama %15’inin daha ağır seyrettiğini, riskli hasta gruplarındaysa ölüm oranının %15’lere ulaştığını fakat 50 yaşına kadar ölüm oranının %0,2 olduğunu özellikle söylemek istiyorum. Mevsimsel gripteyse dünyada her yıl 250.000 ile 500.000 arası ölüm olduğunu ve Corona virüsünün ortaya koyduğu tablo ile kamuoyundaki paniğin orantılı olmadığını da ayrıca ifade etmek istiyorum.”

Corona virüs canlı (gerçek zamanlı) takip için tıklayın

İstanbul’da Covid-19 için Alınan Güvenlik Önlemleri

Ülkeler arası seyahatlerin yapılmaması için uyarılarda bulunulduğu ve hatta bazı yerlere seyahatlerin durdurulduğu, birden çok fuar ve etkinliğin iptal edildiği ve hatta dini törenlerin dahi video şeklinde yapılacağı açıklamaları tüm hızıyla gündemde yer almaya devam ederken endişelenmemek mümkün değil.

Türkiye’de tespit edilen herhangi bir corona virüs vakası olmamasına rağmen devlet tedbiri elden bırakmıyor. Sağlık bakanı sık sık açıklamalarda bulunuyor.

Son çıkan haberlere göre İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu konuyla ilgili İstanbul’da sağlık ekibi oluşturmuş durumda. Corona Virüs Timi olarak tanıtılan ekip  ‘Corona Hijyen Tanıtım Lansmanı’ başlığıyla detaylı açıklamar eşliğinde tanıtıldı. Halihazırda 420 personel hijyen için görevlendirilmiş bulunuyor. Toplu taşımalarda yoğun temizlik ve hijyen uygulamaları yapıldığı ve ağırlıklı olarak metrobüs istasyonlarında olmak üzere el dezenfeksiyon üniteleri yerleştirdikleri açıklandı. 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, özel olarak tahsis edilen 18 araç ile hizmet verecek olan dezenfeksiyon personeli ve ekiplerinin 7/24 sahada çalışacaklarını ve ayrıca Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı’nın sorumluluğunda bulunan cami, kilise, sinagog gibi tüm ibadethanelerde de dezenfeksiyon işlemlerinin başlayacağını ve koruyucu tedbirleri yaygınlaştıracaklarını belirtti.

Anlaşılan İstanbul hiç olmadığı kadar temiz kalacak bir süre. 

Özellikle toplu taşımalarda ve benzeri kalabalık mekanlarda düzenli olarak dezenfeksiyon yapılması zorunlu bir rutin haline getirilse, bu sayede belirli periyotlarla yaşadığımız diğer grip salgınlarının da önüne geçilebilir. 

Corona Virüs Son Dakika Haberleri

Yolcu Gemisi Bekletiliyor

California açıklarında bekletilen 3bin 500 kişilik yolcu gemisinde 21 kişide yeni tip Corona Virüs tespit edildi.  

 

Acil Durum İlanı

New York valisi Andrew Cuomo, eyalette Corona virüs sayısının bir günde iki katına çıkması ile ‘acil durum’ ilanı verdi.

 

Apartman Karantinaya Alındı

Güney Kore’nin Deagu kentinde ilk kez bir apartman karantinaya alındı. 142 kişinin yaşadığı apartmanda 46 apartman sakininin yeni tip Covid-19 testlerinin pozitif çıkmasının ardından apartmana giriş çıkışlar kapatılarak karantina uygulandı. Karantinanın 20 Mart Cuma gününe kadar süreceği belirtildi.

Güney Kore’de hızla artış gösteren Covid-19 salgınında şu ana kadar hayatını kaybedenlerin sayısı 49, taburcu olanların sayısı 118 ve toplam vaka sayısı 7bin 41’e yükseldi. 

Dünyanın birçok ülkesinde panik yaratan Corona virüs, devletlerin insanları evde tutmak için çeşitli yöntemler geliştirmesine neden oluyor. Yine yeni açıklanan haberlere göre insanların hem bilgiden mahrum kalmaması hem de evde kalma sürelerinin uzaması adına telefonlarına 10GB’a kadar ücretsiz internet paketleri yükleniyor. Kısacası insanlara evden çıkıp sokaklarda dolaşmak yerine internet kullanarak ve web sitelerini ziyaret ederek zaman geçirmeleri teşvik ediliyor. 

Corona Virüs (Covid-19) Mutasyona Uğruyor

Corona Virüs 83 ülkede görülüyor.

12 Aralık 2019 tarihinde Vuhan Şehrinde ortaya çıkan ve hızla yayılarak tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs şu ana kadar 3binden fazla insanın yaşamını kaybetmesine neden oldu.

Yaklaşık 100bin insana bulaştığı tespit edilen virüs global çapta paniğe sebep olurken Çinli bilim insanlarının yaptığı açıklamalar yeni bir endişenin başlamasının yolunu açıyor. 

Covid-19’un aşısı ile ilgili çalışmalar yapan bilim insanları virüsün mutasyona uğramaya başladığını ve yapısının değiştiğini açıkladılar.

‘National Science Review’ dergisinde yayımlanan çalışmada, alınan örneklerin 101’inde virüsün iki farklı alt versiyonu tespit edildiği kaydedildi. 

S-Cov ve L-Cov olarak isimlendirilen iki farklı alt mutasyonun S-Cov olanı yarasalar ile bağlantılı olan corona virüs tipine yakın ve bulaşıcılık özelliğinin daha düşük olduğu söylenirken, L-Cov’un bulaiıcılığının daha yüksek ve insanların solunum yolu için çok daha zararlı olduğu belirtildi. 

Corona Virüs ile hayatını kaybedenlerin Yaş ortalaması ve Cinsiyet dağılımı verileri

Sağlık bakanının da belirttiği gibi 80 yaş ve üzeri yaşlılarda ölüm riski artıyor. Konuyla ilgili yayınlanan ortalama verilere bakacak olursak enteresan bir şekilde yaş ile ölüm oranları arasındaki ciddi farkı görebiliyoruz. 

 

Yaş

Ölüm Oranı (Onaylanan Vakalar)

Ölüm Oranı

(Tüm Vakalar)

80 yaş ve üzeri

%21,9

%14,8

70-79

 

%8,0

60-69

 

%3,6

50-59

 

%1,3

40-49

 

%0,4

30-39

 

%0,2

20-29

 

%0,2

10-19

 

%0,2

0-9

 

YOK

 

Corona Virüs Salgını nasıl ve ne zaman son bulur bilemiyoruz fakat normal bir salgın hastalık olmadığı aşikar.

 

Cinsiyet

Ölüm Oranı (Onaylanan Vakalar)

Ölüm Oranı
(Tüm Vakalar)

Erkek

%4,7

%2,8

Kadın

%2,8

%1,7

 Kaynak. https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-age-sex-demographics/ 

 

83 ülkede yüzlerce vaka görülüyor iken ülkemizde, geçen onca süreye rağmen kayda geçen virüs tespitinin olmaması sevindirici olduğu kadar düşündürücü. Sosyal medyalarda doktorlar tarafından yapıldığı söylenen açıklamalara göre virüsün Türk Irkında görülmemesinin genetik yapı ile ilgili açıklamaları var.

Bu açıklamaların doğruluğu elbette ki kesin olmamakla birlikte ilgili Bilim İnsanlarınca değerlendirilmeye değer bir konu olarak görünüyor. Yaş ve cinsiyet oranları incelendiğinde genetik yapı farklılıklarının virüsün bulaşma riskini ve hatta ölüm riskini arttırıp azalttığını açıkça görebiliyoruz. Fakat bunun net bir açıklaması henüz yapılmış değil.

Tedbiri elden bırakmadan hijyen kalmaya devam etmek dileği ile…

Diğer Makalelerimize Göz Atın

Web sitesi mi yaptırmak istiyorsunuz?