Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Corona İçin Bağış Topluyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Corona İçin Bağış Topluyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Corona İçin Bağış Topluyor

Küresel Çapta Bir İlk yaşanıyor, Dünya Sağlık Örgütü COVID-19 Dayanışma Müdahale Fonu'nu başlattı

Dünya sağlık Örgütü son yayınladığı bültende küresel anlamda bir ilk olan “Covid-19 Dayanışma Müdahale Fonu” başlığıyla önemli açıklamalarda bulundu. 

Birleşmiş Milletler Vakfı ve İsviçre Hayırseverlik Vakfı tarafından birlikte oluşturulmuş ve türünün ilk örneği olan fon, dünyanın herhangi bir yerindeki özel şahısların ve kurumların küresel müdahale çabalarına doğrudan katkıda bulunmalarını sağlayacak. 

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “COVID-19'a küresel olarak, kritik bir noktadayız, dünyayı güvende tutmak için bu büyük çabaya herkesin katılmasına ihtiyacımız var” dedi. “BM Fonu ve İsviçre Hayırseverlik Vakfı'na bu fonu kurmamıza yardımcı oldukları için çok minnettarız. Birçok insan ve kurum, yeni korona virüs ile mücadeleye katkıda bulunmak istediklerini söylüyorlardı. Şimdi yapabilirler.” Diyerek çağrıda bulundu.

Facebook ve Google da dahil olmak üzere büyük destekler başlatılırken bireysel bağışçılar için açılan https://www.covid19responsefund.org üzerinden fonu destekleyebilmek mümkün hale getiriliyor.

DSÖ ve ortakları, cephe sağlık çalışanları için koruyucu ekipman sağlamak adına finansman aramaktadır. Ekipman desteği, virüs teşhis laboratuvarlarını donatmak, gözetim ve veri toplamanın iyileştirilmesi, yoğun bakım üniteleri kurmak ve sürdürmek, tedarik zincirlerini güçlendirmek, aşı ve terapötiklerin araştırma ve geliştirilmesini hızlandırmak ve pandemiye (salgın hastalık) halk sağlığını artırmak için başka kritik adımlar atmak başlıca yapılacak olan eylemlerdir.

Online fonlama için www.COVID19ResponseFund.org adresinden dünyanın her yerinden bağış yapılabileceği gibi

COVID19Fund@unfoundation.org adresinden BM Vakfı ile iletişim kurarak çek ve havale yolu ile de bağış yapılabilmektedir.

BM Vakfı Başkanı ve CEO'su Elizabeth Cousens, “Bunun gerçekten küresel bir sorun olduğu gerçeğini görmezden gelemeyiz, gerçekten küresel çözümler gerektiren bir sorun” dedi. “Küresel iş birliği davası daha net olamazdı, topluluklar durumdan etkilenir ve insanlar katkıda bulunmak ister. Bu yeni fon, her yerde insanlar için bu virüsle savaşmak için alan yaratacak.”  

Yapılan bağışlarda kurumlara fayda sağlamak adına Birleşmiş Milletler Vakfı’na yapılan tüm bağışlar yasaların izin verdiği ölçüde (ABD ve İsviçre) vergiden düşülebilir. 

Ek olarak, İsviçre Hayırseverlik Vakfı,  bazı Avrupa ülkelerine vergi avantajı sağlamak için   Transnational Giving Europe ile ortaklık kurmuştur .

 

Birleşmiş Milletler Vakfı hakkında daha fazla bilgi için Web Sitesi tasarımını ziyaret edebilirsiniz.  www.unfoundation.org

Kaynak www.who.int

Diğer Makalelerimize Göz Atın

Web sitesi mi yaptırmak istiyorsunuz?