Google’ın Gerekli Gereksiz Gizemli Atraksiyonları (Google 3G)

Google’ın Gerekli Gereksiz Gizemli Atraksiyonları (Google 3G)

Google’ın Gerekli Gereksiz Gizemli Atraksiyonları (Google 3G)

Özel günleri asla atlamadan, mini logo güncellemeleriyle sürekli gündemde kalmayı başaran Google’ın bazı aramalara zekice ve bazen komik cevaplar verdiğini ve hatta cevapları görsel olarak izah edip ekranda yanar dönerli şovlar döndürdüğünü bilenleriniz elbette vardır.

Yazın ortalarında pelteye dönmüş beynimizi biraz eğlendirmek biraz şaşırtmak için Google ‘ın kendi bünyesinde web sitesi tasarımının içine gizlediği aktiviteleri sıraladık.

google

elgoog.im I’m Feeling Lucky

1) Google Gravity

Adından da anlaşılacağı üzere Google kendi web sitesi tasarımı içindeki butonları ve logoyu yer çekimine yenik düşürtüyor. Aşağı sağa sola saçılan butonlar işlevselliğinden bir şey kaybetmeden minik hareketlerle yeryüzünde salınıyorlar gibi görünüyor. Kurallara meydan okuyan bu hareketle takdiri hak ediyor. Deneyimlemek isterseniz Google arama çubuğuna Google gravity yazarak Kendimi şanslı hissediyorum (I’m Feeling Lucky) butonuna basarak arama yapmanız ve sayfa açıldığında mause’unuzu hafifçe hareket ettirmeniz yeterli.

Uğraşamam diyenler için kısa link. Ve bu da uzay versiyonu Google space.

Google Underwater

2) Google Underwater

Bu defa da Google arama çubuğunu denizde salınırken görüyoruz. Aynı zamanda kesit şeklinde görünen ekrandan denizaltındaki canlıların tek düzen hareketlerini de seyredebiliyoruz. Ekrana ulaşmak için yapmanız gereken yine aynı şekilde arama çubuğuna Google underwater yazıp Kendimi şanslı hissediyorum butonuna tıklayarak aratmanız yeterli. Kısa link.

Google Guitar

3) Google Guitar

Gitaristler burada mı? Google Doodle Guitar çalabilmek için gitarist olmaya elbette ki gerek yok. Bugüne kadar elinize gitar almamış hatta ve hatta nota bilmiyor dahi olabilirsiniz bunların hiçbir önemi yok. Google klasik olarak, arama çubuğunun üstüne yerleştirdiği kendi logosunun yerine oturttuğu mini gitar simülatörü ile ve yine aynı sayfada harfler ve rakamlar şeklinde notalayarak, birkaç bilindik şarkıyı çalabilmeniz için alta liste şeklinde yazılmış ipuçlarını kullanabilirsiniz. Aynı zamanda çaldığınız melodiyi kaydedip dinleyebilme özelliği de bulunuyor. Yine aynı şekilde aratıp web sitesi tasarımının bu haline ulaşabilirsiniz. Kısa link.

google pacman

4) Google Pacman

Kendi logosuyla oluşturduğu labirentte Pacman oyununu oynayabileceğinizi biliyor muydunuz? Bandai Namco tarafından piyasaya sürülen 80’lerin bağımlılık yapan oyunu Pac-Man 21Mayıs 2010’ da Google tarafından doodle şeklinde küçültülüp şekillendirilerek web sitesinin arşivlerine saklandı. Oynamak için link. Bakalım kaç puan alacaksınız? Yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.

Google Snake Game

5) Google Snake Game

Pac-Man demişken Snake’e de ayıp olmasın. 2013 yeni yılında yine doodle olarak Google üzerinden oynayabildiğimiz yılan oyununu da halen oynayabilmek mümkün. Kısa link.

Google Zipper

6) Google Zipper

2012 Nisan 24’de Gideon Sundback’in 132.doğum günü kutlamasına özel olarak tasarlanan ve sitenin ortasından geçen büyük fermuarı açıp kapatabiliyoruz. Bu arada Fermuarı bulan Elektrik Mühendisi Sundback’e saygılar. Kısa link.

Google Tilt

7) Google Tilt(Askew)

Eğim anlamına gelen Tilt ya da çarpık anlamına gelen Askew arama çubuğuna yazılıp diğerlerinde olduğu gibi kendimi şanslı hissediyorum butonuna basarak aratıldığında Google sanırım daha çabuk öğrenelim diye bir güzellik yapıp ekrandakileri eğik – çarpık hale getiriyor. Göz atmak için kısa link.

do a barrel roll

8) Do a Barrel Roll (Z or R twice)

Uçağın ekseni üzerinde tam bir devir yapması demek olan do a barrel roll ya da yine aynı anlama gelen Z or R twice yazıp arattığınızda sayfa dönerek anlamı pekiştiriyor. Kısa bir baş dönmesi için link.

Google Terminal

9) Google Terminal

Burada ise Dos ekranı ile komut vererek arama yapabileceğiniz bir Google ekranı çıkıyor karşımıza. Açılışta duyulan Dial-Up bağlantı sesi ve arama yaptığınızda çıkan cızırtılar geçmişe göz kırptırıyor. Teknolojinin hızını bir kez daha hissettiriyor. Terminale giriş bileti.

Black Google - Energy Saving Mood

10) Black Google - Energy Saving Mood

Siyah arka plan ile web sitesi ekranındaki logo dahil tüm renkler ve görseller negatife çevrilmiş şekilde görünüyor. Ne kadar enerji tasarruf ettirdiği tartışılır ancak pastel renkler göz yormuyor. link.

Google Mirror – I’m elgooG

11) Google Mirror – I’m elgooG

Başlıktan da anlaşılacağı üzere bildiğiniz ayna ile bakıldığında nasıl görünüyorsa tamda o düzene göre yazılar terse dönmüş şekilde karşımıza çıkıyor. Yukarıda sıralanan ilk 10 maddeye ve daha fazlasına sitenin sağ ve sol kenarlarına yerleştirilmiş olan okları ilerleterek ve daire şeklinde renkli butonlara yerleştirilmiş linkler sayesinde kolayca erişim sağlayabilirsiniz. elgoog.im

Google Doodle Arşiv

Bonus: Google Doodle arşiv

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Diğer Makalelerimize Göz Atın

Web sitesi mi yaptırmak istiyorsunuz?