MacOS Mojave Public Beta Sürümü Yayınlandı

MacOS Mojave Public Beta Sürümü Yayınlandı

MacOS Mojave Public Beta Sürümü Yayınlandı

Apple geçtiğimiz aylarda yapmış olduğu WWDC 2018 etkinliğinde tanıtmış olduğu en yeni Mac işletim sistemi olan macOS Mojave'nin ilk halka açık beta sürümünü yayınladı.

Public Beta sürümleri Mac kullanıcılarının en yeni macOS yazılımlarını Mac'lerine yükleyerek test etmelerine imkan sunuyor. Eğer sizde macOS Mojave Public Beta kurulumu yapmak ve bu deneyimi önceden yaşamak istiyorsanız Apple'ın Beta Yazılım Programın'a kayıtlı olmanız gerekiyor.

Yazımızın devamında Apple'ın Beta Yazılım Programına nasıl katılabilir ve nasıl yeni macOS Mojave yazılımını indirebilirsiniz hepsisini anlatacağım.

Önemli Bilgilendirme: Beta uygulamarını kurarken lütfen dikkatli olun ve muhakkak önceden cihazınızı komple yedek alın. Unutmayın ki beta sürümlerinde bir çok açık ve hatalar olabilir ve bu açıklar dosyalarınıza ve cihazınıza zarar verebilirler. Aynı şekilde kullanmış olduğunuz programların çalışmama ihtimali de oluşabilir ve bu durum sizi zarara uğratabilir.

Şimdi de macOS Mojave'yi kısa bir şekilde anlatalım. Apple yeni özelliği olan Dark Mode (Koyu Mod)'u Mojave ile birlikte getirdi. Bunun haricince içinde bir çok yeni özellik bulunduran Mojave masaüstü ve Finder geliştirmeleri ile birlikte yenilenmiş Mac uygulamaları ve tasarımı değişmiş Mac App Store gibi bir çok değişikliği de içinde barındırıyor.

MacOS Mojave Uyumlu Mac Modeller

Her şey tamamsa gelin birlikte bakalım Mac cihazınız yeni işletim sistemi Mojave'ye uygun mu?

  • MacBook (Early 2015 veya daha yeni)
  • MacBook Air (Mid 2012 veya daha yeni)
  • MacBook Pro (Mid 2012 veya daha yeni)
  • Mac Mini (Late 2012 veya daha yeni)
  • iMac (Late 2012 veya daha yeni)
  • iMac Pro (2017)
  • Mac Pro (Late 2013, mid 2010 ve mid 2012)

Önemli Bilgilendirme: Eğer yedek aldınız ve macOS Mojave Public Beta sürümünü kurmaya karar verdiniz ve yüklediniz. Memnun kalmadınız yada sorunlar ile karşılaştınız. Eski sürümünüze dönmek için bilgisayarınıza format atıp baştan temiz kurulum yapmanız gerektiğiniz de unutmayın.

Apple Beta Yazılım Programına Nasıl Kayıt Olunur?

Daha önce de söz ettiğim gibi en yeni işletim sistemi olan macOS Mojave'nin Public Beta sürümünü kurmak için Apple Beta Yazılım Programına kayıt olmanız ve cihazınızı eklemeniz gerekmektedir.

Bunun için aşağıda ki aşamaları takip edebilir ve sizde başarılı bir şekilde cihazınızı beta programına kayıt ettirebilirsiniz.

1.Adım:Mac cihazınızdan safari yardımı ile (herhangi bir tarayıcı da olabilir) Apple Beta Yazılım Programı web sitesi tasarımını ziyaret edin.

2.Adım:Ekranın sağ üst köşesinde yer alan Sign In linkine tıklayarak kayıt sayfasına ulaşın.

Macos kayıt sayfası

3.Adım:Mevcut Apple kimliğinizi kullanarak oturum açın.

4.Adım:Başarılı bir giriş işlemi yaptıktan sonra Enroll Your Devices seçeneğine tıklayın.

5.Adım:Açılan sayfa da ekranı aşağı kaydırın ve 2. madde de yer alan Enroll Your Mac bölümü altında bulunan ve "Download the macOS Public Beta Access Utility" yazan mavi renkli butona basın.

macOS Mojave Public Beta'yı İndirin

Apple Beta Yazılım programına kayıt olduk ve profilimizi indirdik.

1.Adım:İndirmiş olduğumuz dosyada çıkan dosyada çift tıklayarak program kurulumunu yapıyoruz.

2.Adım:Yükleme işlemi bittiği zaman cihazınızda otomatik olarak Mac App Store açılacak ve macOS Mojave indirme ekranı açılacaktır. İndir butonuna tıklayarak macOS Mojave indirmeye başlayabilirsiniz.

macOS Mojave Public Beta Yükleyin

Mac App Store yardımı ile indirmiş olduğunuz macOS Mojave kurulumu otomatik olarak başlamassa eğer Finder yardımı ile Uygulamalar içerisinden elle başlatabilirsiniz.

1.Adım:Yükleciyi ekranının altında ki Devam butonuna basın.

2.Adım:Mac cihazınızı yedeklemenizi tavsiye eden pencere açılacaktır. Eğer yedekleme yaptıysanız burayı geçebilirsiniz. Yapmadıysanız muhakkak önemli dosyalarınızı yedekleyin.

3.Adım:Şartlar ve Koşulları kabul etmek için Kabul'e tıklayın ve onaylamak için tekrardan Kabul Et butonuna basarak onaylayın. Sizden Public Beta sürümünü kurmanızı isteyecek sürücünüzü seçmenizi isteyecek bu seçimi de yaptıktan sonra güvenlik için sizden yönetici parolanızı isteyecektir. Parolanızı girin ve tamama basın.

4.Adım:Yeniden Başlat'a tıklayın ve cihazınızın otomatik olarak yeniden başlamasını bekleyin.

Bu maddeleri gerçekleştirdiğiniz zaman macOS Mojave kurulum aşamalarını bitirmiş ve başlatmış olacaksınız. Cihazınız yaklaşık olarak 25dk yada 45dk içerisinde Mojave kurulu şekilde açılmış olacaktır.

Kolay gelsin. :)

Diğer Makalelerimize Göz Atın

Web sitesi mi yaptırmak istiyorsunuz?