Teknolojik Trend ve Yeni Tehlike ( Deepfake Nedir ? )

Teknolojik Trend ve Yeni Tehlike ( Deepfake Nedir ? )

Teknolojik Trend ve Yeni Tehlike ( Deepfake Nedir ? )

Deepfake Nedir? 

Deepfake; dilimize ‘derin sahtecilik’ şeklinde pekala çevrilebilir, fakat işin özünde yüz tanıma teknolojisi kullanılarak geliştirilen ve eğlence kisvesi altında artan talep ile birlikte herkesin kullanabileceği kolaylıkta mobil uygulamara da uyarlanmasıyla hızla trend haline gelerek gündemde yerini aldı. Ve şuan deepfake, fotoğraf ve özellikle videolarda ‘yüz değiştirme’  için kullanılan uygulamalarını kapsayan bir başlık konumunda.

Önceden de Photoshop ve benzeri uygulamalar ile fotoğraflar manipüle edilerek gerçekte olmayan videolar ortaya çıkarılabiliyordu. Uygulama geliştiriciler herkesin kullanabileceği kadar kolay hatta selfie çekmek gibi tek hareketle yüz değiştirme yapabilen araçlar piyasaya sürünce program bilgisine gerek kalmadı ve dolayısı büyük bir kesimin dikkatini çekti.

 

Peki Neden Tehlike?

Kötü niyetli kişilerin eline geçince tüm teknolojik yeniliklerde de olduğu gibi amacının dışına çıkarak özellikle pornografik sektöre malzeme oldu. Haberiniz olmadan, sosyal medyalarda paylaştığınız fotoğraflardan ya da videolardan profilinizin kopyalanarak başka vücutlara eklendiğini  düşünün. İşin ciddi boyutu ise artık sahte videoları gerçek videolardan ayırt etmenin zor olması.

 

deepfake

 

Konuyla ilgili ciddi mağduriyet yaşayanların başında elbette ünlüler geliyor. Hem daha erişilebilir fotoğraf ve videolarının olması hem de tanınırlıkları ile sansasyona sebep olma potansiyelinin yüksekliği neticesinde bir çok ünlü ismin sahte videoları yapılmış durumda.

Esasında bu programlarla oluşturulan videolar yasaklanmış ve hatta videoların sahte olup olmadığını anlamak adına anti teknoloji geliştiren bazı firmalar milyonlarca dolar harcamak zorunda kalmışlar.

Son zamanlarda yine sıkça duyduğumuz yapay zeka ve makine öğrenme teknolojisi neticesinde gelinen bu noktada insanların videolarındaki mimikler ve ağız hareketleri birebir taklit edilebiliyor.

Amatör formlarda hazırlanmış bu tarz videolara youtube da denk gelme oranınız yüksek fakat ne yazık ki bir tehdit unsuru haline gelebilecek derecede gerçekçileri yapılabiliyor.

 

 

Güney Kaliforniya Üniversite Profesörü Hao Li videoda izlediğiniz uygulamanın asla sahtecilik için yazılmadığını ifade etmek zorunda kalmış.

Bir diğer büyük tehdit ise politikacıların sahte videolar hazırlanarak aslında söylemedikleri şeyleri söylenmiş gibi gösterilebilme potansiyeli. Videonun  siyasi dezenformasyon için yapıldığı anlaşılana kadar ciddi bir kaos yaşanabilmesi ne yazık ki mümkün olabilir.

Geliştirilen bu tarz yazılım teknolojileri ile birlikte doğru kullanımı yaygınlaştırıp siber suçları en aza indirebilmek adına anti virüs benzeri yazılımlarda geliştirilmeye devam edecek gibi görünüyor. Başka şekilde. önlenemez bir kasos ortamı yaşanması kaçınılmaz. 

 

Deepfake ne için tasarlandı?

Eğlence amaçlı tasarlandığı öne sürülse de, teknik teknolojik manada nesne tanıma, veri işleme, otokodlayıcılar ile yapay içerik üretimi, yüz tanıma gibi son zamanlarda sıkça duyduğumuz yapay zeka gelişimine katkıda bulunan algoritmik yazılımların geldiği yeri görebilmemizi sağlayan kısaca teknolojik şov yapan bir yansıma uygulama denilebilir.

Bulunduğu konum itibari ile şuan dahi ticari sektörlere kolaylıkla pazarlanabilir versiyonları oluşturulabileceğini kanıtlar nitelikte bir karma uygulama.

ilk akla gelen elbette, sinema sektörüne epey kolaylık sağlayabilecek potansiyeli olduğu fakat bunun yanı sıra sektör ayrımı yapmadan çok sayıda çalışanı olan firmalara da güvenlik başlığı altında yüz tanıma teknolojisinin gelişmişliğinden faydalanılarak hazırlanan yazılımlar satışa sunulabilir. Halihazırda yüz tanıma teknolojisinin günlük yaşamda kullanımının yaygınlaştığı ülkeler başta Japonya olmak üzere mevcut iken, hızla gelişip yayılarak, biz farkına bile varmadan bazı standartları değişime uğramış olabilir.

Dünya hızla dönerken, teknolojinin de bi o kadar hızla ilerlemesinden, yaşamımızı kolaylaştıracak şeyler üretmesinden memnun olmakla birlikte eşit düzeyde de endişelenmeye başlıyoruz.  Bilişsel suçlar ile ilgili düzenlenen yasaların da hızlı olması gerekmekte artık. Çünkü biliyoruz ki gelişen bilişim teknolojilerinin faydaları, art niyetli kişilerin eline geçtiğinde yine bizim işimizi kolaylaştırdığı gibi onların da işlerini hızlandırıyor ve kolaylaştırıyor.

Endişelerimizin yersiz kalmasını diliyor ve hızla gelişen bilişim dünyasının bilim ve insanlık adına faydalı gelişmelere kapılar açmasını canı gönülden istiyoruz.

 

Aşağıdaki Videoda Gerçek Olanı Bulabilir misiniz?

 

 

Kaynak Videolar www.bbc.com

Diğer Makalelerimize Göz Atın

Web sitesi mi yaptırmak istiyorsunuz?