Video Oyunlarında Yeni Çağa Giriş; Stadia

Video Oyunlarında Yeni Çağa Giriş; Stadia

Video Oyunlarında Yeni Çağa Giriş; Stadia

“Google, 20 yıldır dünyanın bilgilerini parmaklarınızın ucuna getirmek için çalıştı. Bu bilgilerin anında iletilmesi, veri merkezimiz ve ağ özelliklerimiz sayesinde mümkün oluyor ve şimdi de video oyunlarına erişiminizi ve oyun zevkinizi değiştirmek için bu teknolojiyi kullanıyoruz.”

Şeklinde bir giriş yapmış Phil Harrison.

Google yine iddialı çıkışı ile gözleri üzerine çevirmeyi başarıyor. Oyun dünyasına da el atarak bizi asla şaşırtmamaya devam eden Google Stadia ismini herkese tanıtmaya hazırlanıyor.

Stadia, TV, dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar, tablet veya cep telefonu gibi her tür ekranda en sevdiğiniz oyunlara anında erişim sağlayan yeni bir video oyun platformu.

Stadia ile amaç oyunları HDR ve surround ses ile saniyede 4K ve 60 kareye kadar çözünürlükte sunmak.

Bu yıl ABD ve sonraki yıllarda Kanada, İngiltere ve Avrupa’nın da dahil olduğu bazı ülkelerde başlayacaklarının müjdesini verdiler.

Video oyunu oynamayı seven ve oynayanları izlemeyi seven iki farklı grubu bir araya getirmeyi hedef alarak yaratılan Stadia, küresel bağlantılı Google veri merkezleri ağını kullanarak oyuncuları geleneksel konsolların ve bilgisayarların sınırlamalarından kurtaracak.

Peki ama nasıl?

Sistemi diğerlerinden ayıran şey, diğer Google hizmetleriyle nasıl çalıştığıdır. YouTube'da günlük olarak oyunla ilgili içeriği izleyen 200 milyondan fazla insanın olduğu bir dünyada, Stadia bu oyunların çoğunu bir düğmeye basarak oynanabilir hale getiriyor. Assassin Creed Odyssey'i oynayan en sevdiğiniz yaratıcılardan birini izlerseniz, sadece “şimdi oyna” düğmesine tıklayın. Daha sonra, kendi oyununuzda / kendi maceranızda antik Yunanistan'da koşacaksınız. İndirme, güncelleme, yamalar yükleme yok.

Stadia Kontrol

Stadia kontrol cihazını tasarladığımızda, oyuncuları kontrol cihazında ne istedikleri hakkında dinledik. İlk olarak, mümkün olan en iyi oyun performansı için Stadia kontrol ünitesinden veri merkezimize Wi-Fi üzerinden doğrudan bir bağlantı kurmayı başardık. Kontrolör ayrıca anında yakalama, kaydetme ve 4 k çarpıcı çözünürlükte oyun paylaşma için bir düğme içerir. Ayrıca bir Google Asistan düğmesi ve dahili mikrofonla donatılmıştır.

Oyun Geliştiricileri İçin Stadia

Oyuncular Stadia'yı kullandıklarında oyunlarına her zaman ve hemen hemen her ekrandan erişebilecekler. Ve geliştiriciler her zaman hayal ettikleri oyunları oluşturmak için neredeyse sınırsız kaynaklara erişebilecekler. Sunucu sınıfı GPU, CPU, bellek ve depolamayı birleştiren güçlü bir donanım yığınıdır ve Google'ın veri merkezi altyapısının gücüyle Stadia, oyun yaratıcılarının hayal gücü kadar hızlı bir şekilde gelişebilir.

Diğer Makalelerimize Göz Atın

Web sitesi mi yaptırmak istiyorsunuz?