Web İçerik Yönetim Sistemi’nin Önemi (WİYS)

Web İçerik Yönetim Sistemi’nin Önemi (WİYS)

Web İçerik Yönetim Sistemi’nin Önemi (WİYS)

İçerik yönetim sistemi (Content Management System ‘CMS’) gayet kapsamlı bir alan olmasına karşın bir o kadar da son kullanıcının işini kolaylaştıran sistemler bütününün görünen parçasıdır.

Bu sistem oluşturulmadan evvel web sitelerindeki içerikleri (yazılar, görseller, iletişim bilgileri vs. ) güncellemek için webmasterınızla yeniden iletişime geçmek ve düzenlenmesi istenilen bilgileri verip webmasterın ilk aşamada kodlarla oluşturduğu verileri tekrar kodlarla değiştirmesi beklenmekteydi. Bu da ciddi vakit kaybı dolayısıyla verim kaybı demek oluyordu.

Yapılacak olan revizelerin sık aralıklarla tekrar edilmesi gerektiğini ve içeriklerin yoğunluğunun arttığını düşündüğümüzde, her seferinde web sitesinin bütünün yazılı olduğu kodlar sayfasının ziyaret edilmesi, yapılabilmesi muhtemel küçük bir hatada dahi web sitesinin bütününe verilebilecek zarar riskini de artırmış oluyordu.

Geliştirilen içerik yönetim sistemleri sayesinde web sitelerindeki içeriklerinde kolayca değiştirilip yenilenebilmesi sağlanmış oldu.

Kullanıcıya word benzeri kolay bir arayüzle tasarlanan Yönetim panelleri sayesinde kendi web sitenizi webmaster ihtiyacı olmadan içerikleri kolaylıkla yönetilebilir şekilde değiştirip güncellemeniz ve yeni içerik ekleyebilmeniz mümkün hale getirildi.

Yoğun güncelleme gerektiren web sitelerinden, çok nadir halde içerik yenilenmesi yapması gereken kurumsal firmalara kadar, kodları içeriklerden ayırmamızı sağlayan dolayısıyla da en güvenli yol olan bu sistem zamandan ve paradan da tasarruf etmemizi sağlamış oldu.

Özetle açıklamak gerekirse; Web sitenizle birlikte edindiğiniz İçerik Yönetim Sistemi (Kontrol Paneli) kolay kullanımıyla size birden fazla avantaj sağlar.

  • Tasarım bilgisine ihtiyaç yoktur
  • Kod bilgisi olmadan içerik ekleme, değiştirme
  • Zamandan tasarruf
  • Dolayısıyla paradan tasarruf
  • Web sitesinin bütünlüğüne dokunmadan güvenli ve hızlı erişim.
  • Tekrar tekrar düzeltilebilir, sıfır hata riski

Web sitenizi hazırlatırken size özel kendi özgün web içerik yönetim sisteminizi bizim gibi yazılım tabanlı firmalardan talep edip yazdırabileceğiniz gibi aynı zamanda açık kaynak kodlu popüler içerik yönetim sistemlerinden olan Joomla, Wordpress OpenCart sistemlerini de kullanabilirsiniz.

Diğer Makalelerimize Göz Atın

Web sitesi mi yaptırmak istiyorsunuz?