Web Sitesi Tasarımı İçin İp Uçları

Web Sitesi Tasarımı İçin İp Uçları

Web Sitesi Tasarımı İçin İp Uçları

Bir web sitesi tasarlamak onu yayına sokmak ve sonra ziyaretçi toplamak bunlar gerçekten harika şeyler ancak bunlardan önce yalnız başınıza oturup bir tasarım düşünmeniz gerekiyor. Sade yalın ve çekici bir tasarım mı?  Yoksa ben buradayım diyen iddialı bir yapı mı? Bize soracak olursanız her zaman sadelikten yanayızdır.

Kaliteli bir web sitesinin tasarımı kendini daha ilk andan itibaren belli eder. Flash ya da daha farklı aşırı hareketlilik ziyaretçileri rahatsız edebilir. İyi bir tasarım yapmak istiyorsanız odaktan uzaklaşmamanız gerekiyor. Yani sitenizin içeriği ile tasarımı birbirini tutmalı ve anlaşılabilir olmalıdır. Ziyaretçinin ilk dikkatini çeken şey her zaman tasarımdır. Karmaşık renkler anlaşılmaz kategoriler yerine daha modern ve sade içeriklerle ziyaretçilere istediğini vermek mantıklı bir karar olacaktır. Yani insanlar sizin sitenizi tanımaya başladıktan sonra sitenize girip bir bilgi edinmek yada benzer şekilde faydalanmak için uğraşmamalılar.

Alacakları bilgileri yada istedikleri neyse onu almalılar. Hız günümüzde olmazsa olmazlardan ve insanlar artık çok daha fazlasını istiyor. Sitemde insanlar bir şeyler arasın diye düşünüyorsanız sonunuz hüsran olacaktır çünkü insanlar boş yere zaman kaybetmek yerine sağ üstte bulunan çarpıya basarak arayışlarına başka yerlerde devam ediyorlar. Kusursuz tasarım nasıl olmalı diye düşünenlere ise şunları söyleyebiliriz. Pek çok ünlü siteye baktığınızda daha siteye ilk girdiğiniz andan itibaren her şeyin yerli yerinde ve kusursuz olduğunu görüyorsunuz. Sanki tek bir eksik bile yok kendi tasarımlarınızda bunu hissettiniz anda sizlerde o sitelere yakın bir tasarım yapmışsınız demektir.

Sert renklere gereksiz renk tonlamalarına ve farklı oluşumlara gerek duymadan sitelerinizi tasarlayın. Tasarım sitenin en önemli unsurlarından bir tanesidir.

Bir önceki yazımız olan Web sitesi tasarımı nasıl olmalıdır ? adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Diğer Makalelerimize Göz Atın

Web sitesi mi yaptırmak istiyorsunuz?