Web Sitesi Tasarımı nda Olması Gereken 7 Özellik

Web Sitesi Tasarımı nda Olması Gereken 7 Özellik

Web Sitesi Tasarımı nda Olması Gereken 7 Özellik

1) Responsive Web Tasarım

Tasarımın her cihazla uyumlu olması ya da diğer cihazlar için de orjinaline yakın uyumlulukta tasarlanmış olması gerekiyor. Bu sayede, doğru hazırlanan web sitesi tasarımı kullanıcı deneyimini sekteye uğratmamış ve hedef kitleye seslenişi hatasız şekilde sürdürülebilir hale gelmiş oluyor. 2) Web Sitesi Tasarımı Trendi

Sürekli değişip gelişen web sitesi tasarımı trendlerini, yakından takip ederek yapılan yenilikçi çalışmalar rakiplerinden geride kalmadan yollarına devam edebiliyorlar. Trend tasarımlar geliştirilirken çalışılan iş koluna uyumluluk sağlanması ve o yönde planlanıp tasarlanması da elbette ki büyük önem arz ediyor.3) Renkler

Web sitesi tasarımında olmazsa olmazlardan biri de tabii ki renk ve renk uyumu. Tasarıma, çalışılan sektörün türünden kurumsallığına kadar ipuçları ve algısal özellikler katabileceğiniz en önemli araç. İş koluna uygun renklerin seçilmesi ve renklerin kendi aralarında gösterdikleri uyumluluk tasarımın vurgulanmasında önemli bir yere sahip.


4) Özgünlük

Web sitesi tasarımında trendlere ya da sektörlere uyum sağlamak adına yapılan aynılıklar, hazırlanan tasarımın orjinalliğini elinden aldığı gibi kalitesini de elinden alır. Web sitesi tasarımının özgün olması gerekir.


5) Görsel denge

Görsel denge;  tasarımdaki bütünlüğü sağlayan ve atlanmaması gereken parçalardan biri olarak yerini alır. Yazıların boyutlarından , etrafına çizilen çerçevelerin en boy oranlarına tüm tasarımın ince ayarlarını kapsamakla birlikle aralarındaki uyum kusursuz tasarımın ortaya çıkmasını sağladığı için kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir maddedir.


6) Hedef kitle

Tasarım hazırlanırken unutulmaması gereken hedef kitle analizi ve kullanıcıyı yormadan hazırlanan basit ve sade yapılar web sitesi tasarımının doğru yönde şekillenmesine olanak tanıyacaktır.


7) SEO

Arama motoru optimizasyonu, web sitesi tasarımının olmazsa olmazlarından biri olarak yerini almakta. Tasarım hazırlanırken SEO altyapısıyla hazırlandığı takdirde diğer maddelerle birlikte oluşturduğu bütünlükle kusursuz bir web sitesine sahip olmanızı sağlayacaktır.

Diğer Makalelerimize Göz Atın

Web sitesi mi yaptırmak istiyorsunuz?