Web Sitesi tasarımı ve Fligran

Web Sitesi tasarımı ve Fligran

Web Sitesi tasarımı ve Fligran

Google fotoğraflardan fligranları ayıran bir algoritma hazırladı.

Fligranlar, fotoğrafçı, sanatçı, web sitesi tasarımı veya e-ticaret sitelerindeki ürünleri korumak amaçlı kullanılan bir yapı. Fotoğrafın üzerine transparan bir yazı veya logo eklediğinizde başka bir sitede kullanılsa dahi siteyi ziyaret edenler imzanızı görebiliyorlar.

Photoshop uzmanları bile fligranları silerken zorlanıyor veya ciddi zamanlarını alabiliyor. Fakat Google ın geliştirdiği algoritma bu işi çok daha kısa bir süre içerisinde yapabiliyor.

Tekniğin anlatımı

Google çalışanları işin püf noktasının bilgisayara tekrarlanan filigran yapılarını doğru bir şekilde nasıl tanımlayacağını ve ikna edici şekilde bunlara nasıl ince ayar yapacağını öğretmek olduğunu söylüyor.

Tali Dekel and Michael Rubinstein bu konu hakkında:”Birçok fotoğrafa benzer bir filigran yerleştirilmişse, bu filigran koleksiyondaki sinyal  ve görüntüler ise ses haline gelir. Böylece filigran deseninin kaba bir tahmini çıkarmak için basit görüntü işlemleri kullanılabilir”

Neyse ki bu algoritmayı oluşturan ekip stok fotoğraf sitelerinin veya fligrana ihtiyaç duyan herkesin bu algoritmadan nasıl korunacağını belirlemiş durumda.

Fligran üzerinde yapılacak olan değişimler bu algoritmadan kurtulmanızı sağlıyor. Fligranın yerini değiştirmek, opaklığını veya şeklini değiştirmek bu duruma çözüm olabiliyor.

Web sitesi mi yaptırmak istiyorsunuz?